Skip to main content

Reumatoidalne zapalenie stawów (w skrócie RZS) to choroba, która potrafi znacznie odmienić dotychczasowe codzienne funkcjonowanie człowieka. W szczególności można ją odczuć podczas wysiłku fizycznego oraz uprawiania sportu. W tym artykule dowiesz się, dlaczego w przypadku RZS najlepszym wyborem będzie nauka pływania.

RZS co to za choroba?

RZS to przewlekła choroba autoimmunologiczna tkanki łącznej, która objawia się nieswoistym, symetrycznym zapaleniem stawów. Nie do końca wiadomo, z czego bierze się RZS – zazwyczaj mówi się o trzech grupach czynników, które wpływają na rozwój choroby. Okazuje się, że największe znaczenie mają tutaj czynniki genetyczne, których udział szacuje się na nawet 60%. Jednakże trudno wskazać jeden gen, który jest odpowiedzialny za zwiększone ryzyko zachorowania. Dużą rolę przypisuje się także czynnikom środowiskowym, takim jak: palenie tytoniu, niewłaściwa dieta czy długotrwały stres. Natomiast do typowych objawów RZS należą: osłabienie, częste stany podgorączkowe oraz w późniejszym czasie symetryczne zapalenie stawów. 

RZS leczenie

Reumatoidalne zapalenie stawów wymaga w wielu przypadkach specjalistycznego leczenia, a co czwarta chorująca osoba potrzebuje leczenia operacyjnego. Właściwie prowadzona terapia jest naprawdę istotna, gdyż w rzeczywistości nie istnieje lek, który całkowicie jest w stanie wyleczyć RZS. Dostępne są jedynie farmaceutyki, które umożliwiają hamowanie postępu choroby. Ważna jest także odpowiednia rehabilitacja. Stosuje się ją w celu uniknięcia negatywnych skutków farmakoterapii oraz zmniejszenia bólu i obrzęku. Dla osób zmagających się z RZS szczególnie zalecana jest aktywność fizyczna, która usprawnia pracę stawów. Dobrym rozwiązaniem jest jazda na rowerze, pilates, joga czy nawet pływanie.

RZS a pływanie

Okazuje się, że pływanie jest idealną formą sportu dla chorych na RZS, gdyż odciąża i zmniejsza napięcie mięśni. Pływanie przyczynia się także do zwiększenia ruchomości stawów, a tym samym łagodzi ból podczas wykonywania ruchów. W zależności od rodzaju choroby i zmian w narządach ruchu, dobiera się odpowiedni styl pływacki. Przykładowo – dla osób cierpiących na zesztywnienie kręgosłupa najlepszym rozwiązaniem będzie styl grzbietowy. Natomiast dla chorych ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych doradza się pływanie stylem klasycznym. Trener pływania powinien indywidualnie podejść do każdego z przypadków i stwierdzić, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Warto też wiedzieć, że osobom chorym zaleca się pływanie w krytych basenach leczniczych, które są wypełnione ciepłą wodą o temperaturze około 27 stopni Celsjusza. Ponadto nauka pływania Poznań oferuje indywidualne oraz grupowe lekcje pływania, z których mogą skorzystać osoby chore na RZS. 

Pływanie jest atrakcyjną formą aktywności fizycznej, z której w szczególności powinny skorzystać osoby chorujące na RZS. Jednakże warto wiedzieć, że konkretny plan ćwiczeń, a nawet rodzaj sportu powinien być dopasowany dla każdego indywidualnie. Istotną kwestię stanowi także styl pływania.