Skip to main content

Pływanie to sport o niewątpliwych korzyściach dla kondycji fizycznej, zdrowia psychicznego i ogólnego samopoczucia. Niemniej jednak, jak każda dyscyplina sportowa, pływanie niesie ze sobą ryzyko kontuzji, które mogą wpłynąć na osiągnięcia sportowe oraz codzienne funkcjonowanie pływaka. Poznajmy więc najczęstsze kontuzje u pływaków i jak można im zapobiegać.

Ból barków

Zdecydowana większość problemów, z jakimi pływacy pojawiają się w gabinecie fizjoterapeutycznym, dotyczy barków. Ich ból często wynika z przeciążenia mięśni i ścięgien w tych okolicach i zazwyczaj dotyka pływaków specjalizujących się w stylu dowolnym i motylkowym. Poddają się oni ogromnemu wysiłkowi, na który organizm nie jest przygotowany. Dlatego też osoby, które regularnie trenują, powinny zwracać uwagę na technikę i ruchy ramion. Warto też wybrać odpowiednią szkołę pływania Poznań, np. naszą JakPływać.pl, w której zwracamy uwagę na techniczną stronę pływania. Ponadto dobrze jest wykonywać regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie barków, co zdecydowanie zmniejszy ryzyko urazów. Na ból w okolicach barku może także pomóc masaż czy lekkie ćwiczenia rozciągające.

Urazy kolan

Jednymi z częściej pojawiających się urazów u pływaków są także urazy kolan. Jest to dość zadziwiający fakt, gdyż nikt z nas nie przypuszcza, że pływanie ma jakikolwiek związek z pracą kolan. A jednak! Kontuzje kolan są zazwyczaj spowodowane niewłaściwą techniką kopnięć, zwłaszcza w stylu klasycznym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że woda posiada pewien opór, który oddziałuje na nasze ciało podczas pływania. Tutaj też więc zaleca się wzmacnianie mięśni nóg oraz pracę nad poprawną techniką. Poza tym pływacy powinni unikać nadmiernego wysiłku oraz pozwolić sobie na odpoczynek, jeśli czują zmęczenie mięśni i stawów.

Problemy z kręgosłupem

Niestety pływacy często zmagają się także z problemami z kręgosłupem. Tutaj znów kłania się nieodpowiednia technika, w szczególności w przypadku stylu grzbietowego. Dodatkowo ciągłe wychylanie głowy do oddychania może powodować nadmierną rotację szyi, co też obciąża kręgosłup. Aby uniknąć tego typu urazów, warto pracować nad własną techniką pod okiem doświadczonych trenerów pływania Poznań, których posiada także nasza szkoła JakPływać.pl. Stacjonujemy na wielu basenach Poznań i oferujemy prawdziwie specjalistyczną pomoc. Ponadto nie zapominajmy o regularnym wzmacnianiu mięśni, a w tym przypadku także rozciąganiu, zwłaszcza po treningu pływackim, które pozwoli rozluźnić napięte plecy. Z kolei w wodzie powinniśmy pamiętać również o prawidłowej postawie ciała. W ten sposób zapobiegniemy bólom pleców oraz urazom dysków.

Zatem, jak pływać, aby uniknąć niepotrzebnych i dokuczliwych kontuzji stawów? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na technikę i utrzymanie odpowiedniej postawy ciała w wodzie. Warto też wzmacniać swoje mięśnie, w szczególności mięśnie pleców i brzucha. Poza tym dobrze jest skorzystać z eksperckiej pomocy, jaką oferuje nasza szkoła JakPływać.pl.