Skip to main content

Każdy zapalony pływak wie, jak ważne są odpowiednie akcesoria pływackie. Wśród nich w szczególności istotną rolę odgrywają natomiast okulary pływackie. Zapewniają one ochronę naszych oczu podczas zanurzania się w wodzie. Z ich użytkowaniem mogą jednak niestety pojawić się pewne problemy – najczęściej dochodzi tutaj do parowania okularów, co utrudnia skoncentrowanie się na treningu. W tym artykule odpowiadamy zatem na pytanie, jak poradzić sobie z problemem parowania okularów pływackich.

Jak uniknąć parowania okularów?

Kiedy zanurzamy się w basenie, różnice temperatur pomiędzy wodą a powietrzem mogą właśnie powodować parowanie okularów. Niby jest to dość oczywiste zjawisko, jednak z drugiej strony bardzo uciążliwe, przez co poszukujemy skutecznych sposobów na zwalczenie tego problemu. Na szczęście rozwiązań tutaj nie brakuje, a jedno z nich z pewnością pozwoli nam swobodnie kontynuować swoją naukę pływania. W pierwszej kolejności warto po prostu przed założeniem okularów zanurzyć je w wodzie na kilka sekund. Dzięki temu na powierzchni soczewek powinna się utworzyć warstwa wody, która zmniejszy ryzyko parowania. Innym rozwiązaniem jest natomiast użycie specjalnego płynu antyparowego – on także pozwala tworzyć “ochronną” warstwę zapobiegającą parowaniu. Jeśli jednak nie posiadamy takiego specyfiku, możemy sięgnąć nawet po zwykłą pastę do zębów. Należy nałożyć jej niewielką ilość na wewnętrzną stronę soczewki, a następnie dobrze wypłukać okulary wodą.

Okulary do pływania nieparujące

Inne rozwiązanie stanowią natomiast specjalne okulary nieparujące. Jak to jest jednak możliwe, że w ogóle nie parują? Tego typu modele posiadają bowiem wewnątrz ochronną warstwę Antifog, która zapewnia doskonałą widoczność nawet przy wielokrotnym użyciu. Istotne jest jednak ich odpowiednie użytkowanie – soczewek nie należy dotykać palcami, a w celu przetarcia powierzchni szkieł należy korzystać z delikatnego ręcznika. Z okularów nie warto też korzystać, pływając w słonej wodzie. Po użyciu należy je przepłukać słodką wodą oraz pozostawić do wyschnięcia. W celu dodatkowej ochrony warto również nabyć odpowiednie etui, jeśli nie było ono dostępne wraz z zakupem okularów.

Istotną rolę odgrywa tutaj technika pływania

Niekiedy może też nasuwać się nam pytanie, jak pływać, aby okulary po prostu nie parowały. Okazuje się więc, że technika pływania ma istotny wpływ na to, czy nasze okulary parują, czy też nie. Jeśli podczas pływania naprawdę często zanurzamy głowę, a okulary są małoszczelne lub źle dopasowane, problem parowania będzie wręcz nieunikniony. Podczas przerw w pływaniu nie powinniśmy też zdejmować okularów, aby uniknąć ich nagłego kontaktu z ciepłym powietrzem, co może przyspieszyć parowanie. W naszej szkole pływania Poznań JakPływać nabędziesz odpowiednią wiedzę, która pozwoli Ci cieszyć się efektywnymi treningami, nie martwiąc się o problem parujących soczewek. Zajęcia prowadzimy na wielu basenach Poznań, dzięki czemu nie powinieneś mieć problemu z dostosowaniem nauki pływania do innych codziennych zajęć.

Powyższe propozycje powinny rozwiązać problem parujących się okularów pływackich. Czasem więc konieczne będzie zastosowanie odpowiednich środków, a niekiedy wystarczy przyjrzeć się swojej technice, by móc znaleźć przyczynę tego uciążliwego kłopotu. Jeśli z kolei szukasz dobrego trenera pływania Poznań, koniecznie zgłoś się do naszej szkoły i zapoznaj się z ofertą!