Skip to main content

Pływanie jest jednym z najbezpieczniejszych sportów, które pozwalają wzmocnić swoją kondycję i sprawność fizyczną nawet osobom po przebytych kontuzjach oraz schorowanym seniorom. Jednak przede wszystkim jest to ceniona i lubiana dyscyplina, uprawiana przez wiele osób profesjonalnie lub półprofesjonalnie. W jaki sposób można poprawić wydolność pływacką? Jakie strategie są polecane przez trenerów pływania?

Jak lepiej pływać? Techniki pływackie na poprawę wydolności

Pływanie to sport, który można uprawiać zarówno hobbystycznie, jak i profesjonalnie. Bez względu na charakter lekcji pływania, zawsze warto dążyć do poprawiania swojej wydolności. Jakie kwestie są najczęściej podkreślane przez trenerów pływania podczas zajęć?

  • Prawidłowa pozycja ciała – nawet niewielkie zmiany pozycji mogą mieć widoczny wpływ na efektywność pracy nóg oraz rąk. Warto skupiać się kolejno na poszczególnych częściach ciała i na bieżąco pracować nie tylko nad czysto fizycznym aspektem postawy, ale również nad świadomością i zdolnością kontroli.
  • Prawidłowy ruch ramion – zastanawiając się jak pływać lepiej, nie można pominąć kwestii pracy ramion. Jest ona kluczowa – podczas nauki pływania jednym z najczęściej podkreślanych tematów jest właśnie wypracowanie gładkich i okrągłych ruchów kończyn górnych. 
  • Balans i równowaga – odpowiedzi na pytanie jak lepiej pływać należy szukać także w kwestii utrzymywania równowagi i balansu. W szkołach pływania dostępne są tzw. pullboye, które wyłączają działanie nóg i wywołują konieczność intensywniejszego używania mięśni brzucha. 

Pływanie, a trening mięśni oddechowych

W różnych miastach można odnaleźć dobrze wyposażone obiekty sportowe, w których można trenować pływanie – Poznań jest jedną z lokalizacji, które wręcz obfitują w pływalnie. Dzięki temu coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie treningów na basenie. Początkowe wizyty na pływalni często wiążą się z problemami z wydolnością oddechową. Wynika to z tego, że organizm nieprzystosowany do przebywania w wodzie musi wykształcić większą pojemność płuc. Cel ten można osiągnąć przede wszystkim dzięki regularnym treningom. Rozwój układu oddechowego polega głównie na zwiększeniu pojemności dyfuzyjnej, czyli po prostu ilości tlenu, który może zmieścić się w płucach. Drugim aspektem jest zwiększenie minutowej pojemności płuc. Na rynku można znaleźć specjalne urządzenia, które mogłyby przyspieszyć ten proces. Warto jednak pamiętać o tym, że prawidłowo poprowadzony trening na basenie powinien być w pełni wystarczający. W tym celu możesz skorzystać z usług trenerów JakPływać – Poznańskiej szkoły pływania oferującej usługi na najwyższym poziomie!

Praca poza pływalnią

Zastanawiając się nad tym ile trwa nauka pływania dorosłego i jak podejść do uprawiania tego sportu, aby nieustannie doskonalić swoje umiejętności, nie można pominąć kwestii pracy poza basenem. Przede wszystkim, duże znaczenie ma dieta i regeneracja. Posiłki powinny dostarczać organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Z kolei odpoczynek służy temu, aby mięśnie mogły się regenerować po intensywnych treningach. Często korzystne okazuje się też uprawianie innego sportu – w szczególności na świeżym powietrzu. Im więcej zdrowych, codziennych nawyków, tym większa możliwość poprawienia swoich umiejętności podczas pobytu na basenie. 

Istnieje wiele różnych strategii, które można wykorzystywać podczas pracy na basenie, aby poprawić swoje wyniki. W tym celu warto doskonalić siłę ramion, balans i wydolność oddechową – najlepiej pod okiem trenera.