Skip to main content

CZYM JEST AQUATERAPIA?

Poznaj naszą ofertę aquaterapii skierowaną dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

 

Czym jest aquaterapia?

Dzięki właściwościom fizycznym wody stwarza ona doskonałe warunki do prowadzenia określonych aktywności. W wodzie możemy nie tylko ćwiczyć różnego rodzaju elementy pływackie, czy prowadzić gimnastykę, ale także zastosować metody terapii przeznaczone do pracy w wodzie. Dlatego nasza szkoła wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Rodziców dzieci z niepełnosprawnością ruchową czy intelektualną w celu uzyskana lepszych efektów danej terapii czy rehabilitacji i utrzymać obecny stan zdrowia dziecka lub zwiększyć jego aktywność ruchową. Środowisko wodne dostarcza nam wielu różnorodnych bodźców poprzez zmysły: smaku, dotyku, zapachu, słuchu i wzroku. Wszystkie wymienione zmysły wykorzystujemy podczas naszych zajęć z aquaterapii.

nauka pływania autyzm, nauka pływania dla dzieci z autyzmem, aquaterapia, nauka pływania niepełnosprawnych, nauka pływania Poznań, szkoła pływania Poznań
img-4

Jaki jest główny cel aquaterapii?

Głównym celem aquaterapii jest przygotowanie pływaka do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w wodzie przy pełnej aktywności i kontroli terapeuty oraz adaptacji do środowiska wodnego i samodzielnego poruszania się w nim.

 

Jakie dodatkowe korzyści czerpiemy z aquaterapii?

Aquaterapia to rodzaj działań, dzięki którym możemy bardziej aktywizować ruchy podopiecznego oraz uzupełnić standardową rehabilitację i zwiększyć zakres i ruchomość jego kończyn górnych i dolnych, a także wpłynąć na wyciszenie rytmu pracy serca i ciśnienia we krwi. Terapia wodna pozwala też na szybsze dojście do sprawności po doznaniu urazów złamania kończyn górnych i dolnych. Celem aquaterapii jest złagodzenie dolegliwości bólowych spowodowanych przez różnego rodzaju urazy lub choroby, poprawa kondycji fizycznej pływaka a także zapobieganiu innym czynnikom ryzyka wynikającym z choroby lub urazu.

 

Kto powinien prowadzić zajęcia?

Zajęcia z aquaterapii prowadzi certyfikowany terapeuta odpowiednio przeszkolony i zdobywający nowe doświadczenie i wiedzę uczestnicząc w specjalistycznych kursach i szkoleniach. Zajęcia dla osób z niepełnosprawnością wymagają dostosowania odpowiedniego rodzaju i przebiegu ćwiczeń dostosowanego do możliwości naszego podopiecznego, jego stanu zdrowia, wieku, ograniczeń fizycznych i psychicznych.

 

nauka plywania dla dzieci z autyzmem poznań, nauka pływania dla dzieci niepełnosprawnych

Aquaterapia okiem terapeuty

Pomoc terapeuty i środowisko wodne umożliwiają dzieciom nabywanie prawidłowych wzorców ruchów, których nie może wykonać na lądzie. Terapeuta oswaja dziecko z wodą na kilku zajęciach. Po przejściu etapu oswojenia z wodą terapeuta przechodzi do ćwiczeń zmierzających do utrzymania prawidłowej równowagi ciała dziecka i kontroli nad nią. W naszych działaniach staramy się by pływak w późniejszym etapie terapii zerwał bezpośredni kontakt z terapeutą, co pozwoli mu na uzyskanie pełnej niezależności w wodzie. Prawidłowe wsparcie ze strony instruktora daje pływakowi możliwość doświadczenia innego poruszania się niż na lądzie. Efektem ma być swoboda w przebywaniu dziecka w wodzie.

Woda pomaga korygować wady postawy, a także znacząco wpływa na aktualny nastrój pływaka dzięki dobrze dobranym przez terapeutę ćwiczeniom rozciągającym, aktywizującym i relaksującym oraz ćwiczeniu równowagi w wodzie.

Aquaterapia zwiększa ruchliwość stawów, zmniejsza ciśnienie krwi, poprawia krążenie i pomaga w koordynacji kilku zmysłów jednocześnie oraz ma działanie relaksacyjne. Ze względu na formę i środowisko, w jakim prowadzone są zajęcia nie ma możliwości fizycznego uszkodzenia ciała czy negatywnego oddziaływania na kręgosłup i stawy. Zastosowanie aquaterapii znacząco przyspiesza rekonwalescencję po przebytych operacjach niż w przypadku konwencjonalnych metod rehabilitacji.

Dodatkowo aquaterapia zwiększa sprawność mięśni, ponieważ musimy tak układać nasze ciało żeby nie poddać się całkowitemu oporowi wody i ciśnieniu hydrostatycznemu tym samym nasze mięśnie wykonują większą pracę niż gdybyśmy ćwiczyli na siłowni. Podopieczni, którzy korzystają z zajęć aquaterapii szybciej obserwują pozytywne rezultaty swoich wysiłków.