Pływanie to z jednej strony przyjemna aktywność fizyczna, której często podejmujemy się w czasie wolnym i w okresie wakacyjnym, a z drugiej strony wymagająca dyscyplina angażująca wiele grup mięśniowych. W pływaniu szczególnie istotna jest siła mięśni, która pozwala pokonywać dłuższe dystanse. Dlatego też każdy wyczynowy pływak powinien rozważyć dodatkowe treningi siłowe odpowiadające za wzrost mocy i wytrzymałości w czasie pływania.
Trening siłowy dla wytrzymałości mięśniowej pływaka
Ćwiczenia “na sucho”, czyli na lądzie, są ważnym elementem w programie treningowym każdego pływaka, który zamierza rozwijać się w tej dyscyplinie. Ich istota wynika z konieczności zwiększenia siły mięśni używanych w konkretnych technikach pływackich. Trening z obciążeniem, chociażby z gumami oporowymi, jest kluczowy, aby poszerzyć swoje możliwości i być w stanie pokonywać dłuższe odległości w wodzie. Silniejsze mięśnie mogą generować większą siłę napędową, co pozwala na szybsze i bardziej dynamiczne ruchy podczas pływania. Tym sposobem także minimalizujemy ryzyko kontuzji. Ćwiczenia siłowe są elementem wspierającym, który kładzie również nacisk na cechy trudne do wykształcenia w basenie. Jednakże pływacy nie powinni przesadzać z obciążeniem treningów siłowych, gdyż ostatecznie może to doprowadzić do odwrotnego efektu i spadku wydajności w czasie pływania.
Trening siłowy dla poprawy wydolności pływaków
Rozwój wytrzymałości w pływaniu jest istotny, ale równie ważne jest kształtowanie wydolności. Intensywny trening siłowy w formie interwałów może poprawić zdolność organizmu do generowania energii w warunkach beztlenowych. Woda nieustannie stawia opór, który sprawia, że pływakowi trudniej jest oddychać, a tym samym tlen do komórek może być dostarczany mniej efektywnie. Nie powinien również zapominać, że pływanie wymaga maksymalnego wysiłku w krótkich odstępach czasu, a to oznacza, iż musi wykazywać się dużą wytrzymałością i wydolnością. Treningi siłowe pozwalają nie tylko zwiększyć siłę mięśni, ale także popracować nad techniką oddechu. Ćwiczenia z ciężarami nie polegają jedynie na osiąganiu kolejnych sukcesów sportowych i biciu rekordów – opierają się na kontroli ruchu i stopniowym wzroście wytrzymałości, co przekłada się na poprawę kondycji i wydolności.
Jak wygląda przykładowy program treningowy dla pływaków?
Aby zwiększyć efektywność treningów pływackich i siłowych, musimy pamiętać o przestrzeganiu programu. Oczywiście będzie zależał on od stopnia zaawansowania osoby trenującej. Początkowi pływacy powinni skupić się na nauce technik ćwiczeń i budowaniu bazowej siły mięśniowej, czyli najczęściej wykonywaniu najbardziej podstawowych ćwiczeń, takich jak planki, podciąganie czy martwy ciąg. Bardziej doświadczone osoby będą przeprowadzać osobne treningi siłowe nawet 4 razy w tygodniu, opierając się na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie pleców oraz ramion. Wyciskanie hantli czy sztangi będzie tutaj jednym z kluczowych elementów programu treningowego.
Trening siłowy jest nieodzownym elementem przygotowania pływaków, który przyczynia się do poprawy ich wyników sportowych. W nasze szkole pływania JakPływać Poznań zasięgniesz rady w celu uefektywnienia swoich treningów, zarówno pływackich, jak i tych na lądzie. Nasi trenerzy pływania pomogą Ci opracować odpowiedni plan treningowy, dzięki któremu wzmocnisz swoje mięśnie i poprawisz swoją wydolność. Skorzystaj z naszej oferty, jeżeli na poważnie zastanawiasz się nad nauką pływania!