Skip to main content

Pływanie w ciąży to jedna z wielu wątpliwości przyszłych mam – wolno się go podejmować, czy może lepiej zrezygnować w trosce o zdrowie swoje i dziecka? Kobiety często chcą kontynuować swoje rutynowe aktywności fizyczne, a jeżeli lekarz nie zezwala na ich uprawianie, poszukują innych przynoszących przyjemność form ruchu. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy warto pływać w ciąży, jak robić to bezpiecznie i jakie potencjalne korzyści może przynosić.

Czy można pływać w ciąży?

Regularna aktywność fizyczna jest ważna dla każdego człowieka również dla kobiet w ciąży, o ile nie ma przeciwwskazań do uprawiania danego sportu. Okazuje się, że pływanie jest jedną z bezpieczniejszych form ruchu, a nawet zalecaną dla wszystkich przyszłych mam. Ćwiczenia gimnastyczne w wodzie są na tyle delikatne i nieinwazyjne, że przynoszą wiele korzyści dla zdrowia, aniżeli wiążą się z jakimkolwiek ryzykiem. Pływanie zalicza się do sporów nieurazowych, a kiedy przebywamy w wodzie, nasza odczuwalna waga ciała wynosi około 1/10 rzeczywistej wagi. To sprawia, że kobiety w ciąży mogą poczuć się naprawdę lekko, tym samym odciążając swoje stawy, mięśnie i często nadwyrężony kręgosłup. Woda w basenie nie jest także w stanie zaszkodzić dziecku. Obecnie stosowane chemikalia do oczyszczania basenów są w zupełności bezpieczne, co potwierdzają w pewnej mierze badania, które do tej pory nie wykryły żadnego związku między pływaniem w basenach publicznych a wadami wrodzonymi.

Jaki styl pływacki wybrać?

Mimo wszystko kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność i wszelkie działania zawsze konsultować ze swoim lekarzem. Jeżeli chcą podjąć się pływania, najlepiej, aby wybrały styl grzbietowy lub kraul. Są one uważane za jedne z najbezpieczniejszych stylów dla ciężarnych, gdyż pozwalają uniknąć nadmiernego obciążenia brzucha. Oprócz tego angażują mięśnie istotne nie tylko w czasie ciąży, ale także podczas porodu. Pływanie warto uprawiać już z początkiem ciąży, aby osiągnąć jak najlepsze efekty. Natomiast w ostatnich tygodniach kobiecie zaleca się tzw. dryfowanie na wodzie. Gdy brzuch jest już naprawdę duży, rutynowe treningi mogą sprawiać większą trudność, dlatego najwygodniej jest unosić się na plecach, pozwalając na rozluźnienie wszystkich mięśni. Jeżeli jednak obawiasz się pierwszej wizyty na basenie i działania na własną rękę, zapraszamy na zajęcia nauki pływania w naszej szkole JakPływać Poznań. Zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie oraz treningi dostosowane do Twoich możliwości.

Najlepsze korzyści z pływania w ciąży

Pływanie w większości przypadków można praktykować przez całą ciążę. Przede wszystkim umożliwia ono rozluźnienie stawów, które w tym okresie są szczególnie obciążone (co więcej bez ryzyka upadku, istniejącego w innych dyscyplinach sportowych). Jedną z ważniejszych korzyści jest również poprawa krążenia krwi oraz redukcja obrzęków. To z kolei sprzyja lepszemu transportowi substancji odżywczych do płodu oraz efektywnemu odbiorowi produktów przemiany materii. Kobiety w ciąży, które regularnie pływają, wzmacniają też swoje ciało, a zwłaszcza mięśnie brzucha. W efekcie lepiej radzi sobie on z rozwijającym się płodem i może być też lepiej przygotowany na nadchodzący poród. Niektóre kobiety potwierdzają także, że pływanie pomaga w łagodzeniu mdłości przez cały czas trwania ciąży.

Pływanie to doskonały sport dla wszystkich przyszłych mam, które chcą lepiej zadbać o swoje samopoczucie oraz zdrowie dziecka. Wodna gimnastyka przynosi wiele korzyści, takich jak poprawa krążenia, łagodzenie dolegliwości bólowych czy większa wydolność układu oddechowego. Pływanie pomaga również w utrzymaniu prawidłowej masy ciała przyszłej mamy, a po porodzie łatwiej jej jest wrócić do dawnej formy.