Pływanie jest sportem znanym głównie ze swoich korzyści dla zdrowia fizycznego. To dyscyplina doskonale rozwijająca nasze ciało i przyczyniająca się do zwiększenia wydolności oraz poprawy kondycji. Czy wiedziałeś jednak, że pływanie może być skutecznym wyborem dla redukcji stresu? To potężne narzędzie, które gwarantuje poprawę samopoczucia psychicznego. Regularne ćwiczenia w basenie to ulga dla skołatanych nerwów i forma terapii antystresowej.
Pływanie a zdrowie psychiczne
Dotychczas przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły, że pływanie to nie tylko aktywność dla naszego ciała, ale także dla duszy. Przykładowo badanie opublikowane w „International Journal of Stress Management” wykazało, że uczestnicy programu pływackiego doświadczali znaczącego obniżenia poziomu stresu i poprawy samopoczucia. Już samo przebywanie w wodzie pozwala się uspokoić, a odprężenie mięśni całego ciała rzutuje na relaks umysłu. Wchodząc do basenu, możemy odczuć błogość i przegonić negatywne emocje oraz myśli. Skupiając się na pływaniu i na tym, aby utrzymać się na powierzchni wody, nasze problemy stają się nieistotne i choć na moment zapomniane. Aktywność fizyczna wiąże się też oczywiście z wydzielaniem hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie.
Pływanie a stres i samopoczucie psychiczne
Pływanie kojarzy się nam z dobrą zabawą i formą aktywnego odpoczynku, którą często podejmujemy się w czasie wakacji. Tym samym w czasie pływania zostaje zwiększona produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia bezpośrednio przyczyniających się do redukcji stresu. To naturalne “środki przeciwbólowe”, które pozwalają się nam zrelaksować. Już po chwili pływania możemy odczuć ulgę w napięciu nerwowym. Wysiłek pomaga również regulować poziom kortyzolu, znanego jako hormon stresu. Kiedy pojawia się coraz więcej endorfin, kortyzol spada, a tym samym zmniejsza się nasze uczucie niepokoju oraz opuszcza nas stres. Z kolei po wysiłku uwalniania jest serotonina, która podtrzymuje nasze dobre samopoczucie. Dodatkowo techniki oddechowe oraz rytmiczne ruchy podczas pływania sprawiają, że nie myślimy np. o codziennych problemach. Po przepłynięciu kilku długości basenu czujemy się niesamowicie zrelaksowani i spokojni, choć nasze ciało może pozostać zmęczone po intensywnym wysiłku.
Pływanie na problemy psychiczne
Pływanie nierzadko stanowi formę terapii w przypadku problemów psychicznych. To sport zalecany nie tylko dla tych, którzy chcą po prostu odpocząć, ale przede wszystkim dla osób zmagających się z większymi trudnościami o naturze psychologicznej. Podczas pływania wzrasta poziom noradrenaliny, która oferuje zastrzyk energii. Człowiek pod wpływem tego hormonu czuje się spełniony i nie myśli o swoich lękach. Oczywiście na poprawę samopoczucia emocjonalnego mają wpływ także endorfiny. Istotna jest jednak regularność terapii, aby poczucie zadowolenia nie było jedynie chwilowym efektem. Jeżeli pragniesz zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne, zapisz się do naszej szkoły pływania JakPływać Poznań. Nasi trenerzy pływania przedstawią Ci odpowiednie techniki, które pozwolą ukoić umysł.
Niewątpliwie pływanie to doskonała aktywność fizyczna, która pomaga poprawić nasze samopoczucie psychiczne. Przynosi ulgę od codziennych napięć i stanowi skuteczne narzędzie w czasie terapii psychologicznej. Regularne pływanie przyczynia się więc do poprawy ogólnej jakości życia. Jeśli jeszcze nie próbowałeś tej formy aktywności, warto rozważyć wprowadzenie pływania do swojego codziennego harmonogramu, zapisując się np. na zajęcia z nauki pływania w szkole JakPływać.