Nikt nie powiedział, że nauka pływania przychodzi z łatwością. Choć dzieci są w stanie szybko oswoić się z wodą i sprawnie się w niej poruszać, to dorośli mogą napotkać już większe trudności w tym obszarze. Wielu z nas chce w końcu przełamać swój strach, ale nie wie, od czego w ogóle zacząć. W tym artykule dowiesz się, jak postawić pierwsze “kroki” i jak szybko nauczyć się pływać.
Oswajanie się z wodą
Kursy pływania dla dorosłych najczęściej rozpoczynają się od etapu, w którym uczestnicy mają możliwość oswojenia się z wodą. W przypadku samodzielnej nauki również nie pokonasz swojego strachu, jeśli po prostu się nie zanurzysz. Naukę warto rozpocząć od płytkich basenów, stopniowo wchodząc na coraz głębszą wodę. Jeżeli Twój lęk jest naprawdę duży, postaraj się skupić na oddychaniu – spokojny oddech to podstawa do tego, aby czuć się komfortowo. Na swój pierwszy raz na basenie możesz zabrać ze sobą kogoś bliskiego. Wspólne zabawy w wodzie także pomogą Ci się lepiej z nią oswoić. Nie ma jednak wątpliwości, że bardziej skutecznym rozwiązaniem mogą być grupowe czy indywidualne lekcje pływania, gdzie zawsze możesz liczyć na pomoc trenera.
Ćwiczenie zanurzania i oddychania
Gdy już uda się nam oswoić z wodą, możemy przejść do ćwiczeń związanych z zanurzeniem głowy oraz prawidłowym oddechem. Istotne jest jednak to, aby móc swobodnie stać na dnie, a inne osoby przebywające w basenie wyraźnie nas widziały (chcemy przecież uniknąć sytuacji, w której podczas zanurzania ktoś nas nieświadomie kopnie). Podejmujmy wiele prób nurkowania, nabierając powietrze w swoje płuca i uwalniając je pod powierzchnią. Dla osób, które mają trudności z zanurzeniem twarzy, dobrym pomysłem jest ćwiczenie polegające na wydychaniu powietrza pod wodą. Na początek możesz więc zanurzyć jedynie swoje usta. Jeśli boisz się zachłyśnięcia wodą, podczas nurkowania przytrzymaj swój nos.
Nauka pracy nóg i rąk
Proces nauki pływania u każdego przebiega zupełnie inaczej. Nietrudno zauważyć, że niektórzy szybciej odnajdują się w nowym środowisku i pokonują kolejne bariery. Przystępując do zanurzania na głębszej wodzie, musimy także nauczyć się równoczesnej i skoordynowanej pracy nóg i rąk. Na tym etapie pomocne są wszelkie akcesoria pływackie, takie jak deski czy makaroniki. Uczą one przede wszystkim tego, jak posługiwać się nogami. Ruchy powinny być płynne i kontrolowane, a kolana lekko zgięte. Unikajmy gwałtownego machania oraz mocnych kopnięć, które prowadzą jedynie do szybkiego zmęczenia. Aby popracować nad rękami, warto wyjść na suchy ląd. Ćwiczenia poza wodą pozwalają łatwiej zrozumieć, jak koordynować ruchy, zanim przejdziemy do basenu. Naukę pływania w Poznaniu możesz z kolei podjąć w naszej szkole JakPływać. Prowadzimy zajęcia zarówno indywidualne, jak i grupowe, skupiając się na potrzebach oraz możliwościach każdego z uczestników.
Niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku, powinieneś uzbroić się w cierpliwość oraz być dla siebie wyrozumiałym. Nauka pływania to często długi proces, który wymaga godzin przebywania w wodzie. Kluczowe jest jednak przełamanie swojego lęku oraz opanowanie podstaw oddychania, ruchów rąk i nóg. Pamiętajmy o tym, aby czerpać przyjemność z nauki i nie wywierać na sobie presji.