Aby poprawić swoją kondycję, najczęściej decydujemy się na rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem i innymi sportami typu cardio. Niewiele osób wie, że pływanie także ma do zaoferowania wiele korzyści zdrowotnych, a w tym poprawę wydolności serca i układu oddechowego. Wśród sportów wodnych stanowi ono najefektywniejszą formę, która odpowiada za nasze lepsze samopoczucie fizyczne. Poznaj związek między pływaniem a zdrowiem.
Pływanie a wydolność serca
Pływanie to doskonała aktywność, jeśli zależy nam na zbudowaniu mięśni. Dotyczy to również serca, czyli najważniejszego mięśnia w naszym organizmie. Ćwiczenia w basenie, tak jak wszystkie inne ćwiczenia aerobowe, pomagają obniżyć ciśnienie krwi oraz poprawić krążenie. Nasze ciało podejmuje wysiłek i jednocześnie walczy z naciskiem wywieranym przez wodę – musi zaadaptować się do takich warunków, a tym samym serce jest zmuszone wydajniej pracować. Znacznie szybciej pompuje krew, ponieważ jego zadaniem jest dostarczenie tlenu do wszystkich komórek w całym ciele. Pływanie zwiększa zatem wytrzymałość serca i jego pojemność wyrzutową. Badania wykazują, że wystarczy nawet 30 minut dziennie ćwiczeń w wodzie, aby zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.
Pływanie ćwiczy układ oddechowy
Korzyści pływania wiążą się także z naszym układem oddechowym. Jest to bowiem sport, który wymaga odpowiednich technik oddychania, zwłaszcza przy treningach wyczynowych. Opór wywierany przez wodę nie pozwala na “lekkie” wdechy, a zmusza nasze ciało do bardziej intensywnej pracy. Oddech musi być kontrolowany i głęboki, dzięki czemu zwiększa się pojemność płuc. Tym samym organizm efektywniej wykorzystuje tlen, który ponownie trafia do wszystkich komórek. Podczas pływania wzmacniają się więc nie tylko mięśnie kończyn, ale również przepona czy mięśnie międzyżebrowe. Badania opublikowane w „Indian Journal of Physiology” dowodzą, że pływacy posiadają bardziej wydolne płuca niż biegacze, co oznacza, iż pływanie stanowi lepszy wybór dla poprawy kondycji.
Pływanie, czyli poprawa kondycji
Pływanie angażuje praktycznie wszystkie grupy mięśniowe, w tym serce i płuca, dzięki czemu przyczynia się do ogólnej poprawy naszej kondycji. Stanowi kompleksowy trening całego ciała, który zwiększa wydolność organizmu i poprawia efektywność zarówno układu krążenia, jak i oddechowego. Dodatkowo regularne sesje treningowe pomagają zachować dobrą koordynację ruchową oraz utrzymać odpowiednią masę ciała. W naszej szkole pływania JakPływać Poznań skorzystasz nie tylko z profesjonalnie przeprowadzonych lekcji nauki pływania, ale również wzmocnisz swój organizm. Szukając pomocy, zawsze możesz zwrócić się do naszych doświadczonych trenerów pływania – przedstawią oni techniki pływackie, które będą miały korzystny wpływ na Twoje zdrowie.
Choć pływanie i aktywności w wodzie kojarzą się z przyjemnym spędzaniem czasu wolnego, to jednak zapewniają wiele korzyści dla naszego zdrowia. Przede wszystkim odpowiadają za poprawę wydolności serca i układu oddechowego. Regularne pływanie doskonale wzmacnia nasze serce i zwiększa pojemność naszych płuc, uelastyczniając klatkę piersiową. Warto systematycznie uczęszczać na basen i zajęcia pływackie, aby wkrótce zauważyć pozytywne rezultaty dla zdrowia.