Twoje dziecko boi się wody i nie chce uczestniczyć w zajęciach z pływania? Co jako rodzice możemy zrobić w tej problematycznej sytuacji? Przede wszystkim warto wiedzieć, że lęk przed wodą jest naturalnym zjawiskiem, zwłaszcza u starszych dzieci, które nie miały wcześniej większej styczności z basenami. Oswajanie dziecka z wodą może być procesem wymagającym zaangażowania oraz cierpliwości od rodzica. Z pomocą przychodzi ten artykuł, w którym przedstawiamy skuteczne techniki nauki pływania.
Stopniowe wprowadzanie dziecka do wody
Kluczem do sukcesu jest głównie podejmowanie małych kroków. Jeżeli już na początku nie chcemy przestraszyć swojego dziecka, powinniśmy stopniowo wprowadzać je w świat wody i pływania. Warto zatem zacząć od drobnych aktywności w brodziku czy wanience, powoli zwiększając poziom wody. Kąpiele są najlepszym rozwiązaniem na początek przygody, ponieważ pozwalają dziecku zachować pełną kontrolę nad swoją sytuacją. Można też zacząć od zabaw w letniej wodzie na plaży, zanim przystąpimy do nauki pływania na większych basenach. Istotne jest to, aby dziecko czuło się bezpiecznie i komfortowo – woda powinna kojarzyć się z przyjemnością, a wówczas nasza pociecha przełamie swój strach.
Wspólne zabawy z dzieckiem w basenie
Jak nauczyć dziecko pływać? Po pierwsze proponując wspólne zabawy w basenie! Naszym zadaniem jest pokazanie dziecku, jak wodne środowisko może być radosne i przyjemne. Regularne odwiedzanie basenu umożliwia także obserwowanie innych dzieci, które cieszą się z wodnych aktywności. W ten sposób nasza pociecha zbuduje poczucie bezpieczeństwa i z pewnością zacznie naśladować inne maluchy. Dobrym pomysłem będzie też użycie wodnych akcesoriów, takich jak piłki czy gumowe kaczuszki. Oprócz tego zabawy z wodą warto wprowadzać do życia codziennego, np. podczas mycia rąk lub naczyń w kuchennym zlewie. Kluczem do przełamania strachu jest stopniowe zanurzanie dłoni, nóg, a następnie oswajanie się z chlapaniem oraz zanurzaniem twarzy. Zabawy przyciągają także uwagę dziecka, dlatego może być ono bardziej skore do podjęcia kontaktu z wodą.
Indywidualne zajęcia pływania z instruktorem – Szkoła Pływania Jak Pływać w Poznaniu
Trudno jednak zaprzeczyć, że nic nie zastąpi indywidualnych zajęć z nauki pływania z trenerem. Decyzję o tego typu lekcjach warto natomiast podjąć na nieco późniejszym etapie – dziecko nie powinno być zmuszane do uczestnictwa i w przypadku gdy, wciąż panicznie boi się wody. Specjaliści w dziedzinie pływania posiadają odpowiednią wiedzę, a tym samym dobre podejście do najmłodszych pływaków, którzy dopiero rozpoczynają swoją wodną przygodę. Indywidualne podejście pozwala również dostosować tempo oraz sposób nauki do potrzeb konkretnego dziecka. Jako rodzice możemy być pewni, że instruktorzy znają odpowiednie techniki, które pomagają dzieciom pokonać strach w bezpieczny sposób.
Lęk dziecka przed wodą można przezwyciężyć na przynajmniej kilka sposobów. Najważniejsze jest jednak zrozumienie, że nasza pociecha musi samodzielnie oswoić się ze środowiskiem wodnym i być chętna do uczestnictwa w zabawach w basenie czy kąpieli. Jeśli działania rodzica dają dość satysfakcjonujące rezultaty, można dodatkowo rozważyć zapisanie dziecka na zajęcia z nauki pływania. Dzięki takiemu podejściu basen już wkrótce może się stać miejscem radości.