Zasady bezpiecznego przebywania nad wodą

Sezon wakacyjny rozpoczyna się na dobre, Dzieci skończyły zajęcia w przedszkolu, młodzież szkolna odebrała świadectwa, rodzice wybierają wypracowany urlop. Nie dając się zwieść pozorom panującej pogody i beztroskiej zabawy, warto przypomnieć zasady bezpiecznego pobytu nad wodą.

Doświadczenie jakie nabyłem w pracy jako ratownik, pomogło mi opracować listę wskazówek, która pomoże Wam spędzić przyjemnie, bezpiecznie czas podczas wypoczynku nad jeziorem, morzem czy na basenie.

 1. Ustawiczna obserwacja kąpiących się, w szczególności dzieci – nikt nie zapewni lepszej opieki, niż bliska osoba spoglądająca na kąpiel dziecka, natomiast nie wolno zapominać o innych uczestnikach kąpieli – jeśli potrzeba, należy nieść pomoc każdemu.
 1. Nauka pływania lub doskonalenie jako prewencja utonięć lub dyskomfortu związanego z przebywaniem w środowisku wodnym – często sami rodzice, nie posiadający umiejętności pływackich nie są w stanie pomóc swojemu dziecku, często to oni są pierwszą deską ratunku.
 1. Zapoznanie się z akwenem oraz zbadanie jego dna – bardzo ważny punkt, każdy akwen ma dno o niejednorodnej budowie, często jeziora zawierają ostre spadki dna o różnej odległości od brzegu, w przypadku wód płynących – dno rzek czy mórz zmienia się, dlatego należy je regularnie zbadać przed kąpielą naszych pociech.
 1. Nie spożywanie alkoholu podczas wypoczynku z dziećmi oraz nie korzystanie z kąpieli po ewentualnym zażyciu – zasada jasna jak słońce, jednak czasami pomijana, zaburzenia ośrodka równowagi, a także niemożność podejmowania w pełni świadomych i odpowiedzialnych decyzji powoduje, iż nawet jeśli to my nie potrzebujemy pomocy – sami nie możemy jej nieść.
 1. Bycie ostrożnym podczas wędkowania – brak zachowania środków bezpieczeństwa to jedno z najczęstszych przyczyn utonięć w Polsce. Brak umiejętności pływackich alkohol, niesprawne środki pływające, brak kamizelek ratunkowych, część z wcześniej wymienionych przyczyn utonięć z pewnością można wyeliminować podczas wędkowania.
 1. Wypoczywasz na kajaku, łódce, rowerku wodnym – nie zapomnij o kamizelce ratunkowej – punkt przenikający się z wędkowaniem, niemniej często kierowani zbyt dużą pewnością siebie i wiarą we własne umiejętności pływackie, pomijamy dodatkowe wyposażenie. Pamiętaj, założenie kamizelki ratunkowej podczas korzystania ze sprzętu pływającego jest obowiązkiem.
 1. Skakać tylko w miejscu poznanym, o głębokim dnie – nie da się całkowicie wyeliminować skoków do wody, często są atrakcyjną formą spędzania czasu nad wodą, w szczególności, jeśli kąpieliska posiadają pomosty i takiej aktywności nie zabraniają. Przed skokami do wody należy bardzo dokładnie zbadać dno, w miejscu gdzie zamierzamy skakać, jeśli się na to zdecydujemy – kamienie, pozostałości po starych pomostach, pręty, czy inne przedmioty mogą wakacyjną przygodę zmienić w wizytę szpitalną, w najgorszym przypadku powodując trwałe kalectwo.
 1. Korzystać z miejsc strzeżonych przez ratowników – zadaniem ratowników jest obserwacja osób korzystających z kąpieli w akwenie, zabezpieczenie kąpieliska, prewencja urazów, wypadków, a w razie potrzeby niezwłoczne niesienie pomocy. Kąpielisko z ratownikami i punktem medycznym podnosi poziom bezpieczeństwa naszego wypoczynku nad wodą.
 1. Po opalaniu lub dłuższej zabawie na słońcu nie schładzaj ciała zbyt gwałtownie – na pewno o tym słyszeliście nie już nie raz. Zbyt duże przegrzanie organizmu, a następnie nagłe schłodzenie może spowodować tzw. szok termiczny, w skrajnych przypadkach może zakończyć się to zatrzymaniem akcji serca (zbyt duży skurcz naczyń krwionośnych powoduje ‘przepchnięcie’ krwi do serca, które nie jest gotowe na przepompowanie tak dużej ilości krwi.
 1. Stosuj się do regulaminu lub znaków ostrzegawczych w miejscach kąpieli – zapoznanie się z panującymi zasadami oraz znakami ostrzegawczymi, są wskazówkami oraz przestrogami, by nasz pobyt przebiegał jak najbardziej pomyślnie i bezpiecznie, dla nas oraz ich współtowarzyszy kąpieli i czasu wolnego nad wodą.
 1. W przypadku dużej liczby uczestników kąpieli – oznacz swoje pociechy – często używana przez wychowawców obozowych, kolonijnych – czepki lub bardziej dyskretne chustki na nadgarstek, ramię, szyję – znacznie ułatwia identyfikowanie dziecka, jeśli na chwilę zanurkuje, lub stracimy je na chwilę z oczu.
 1. Wody otwarte tylko ze sprzętem do asekuracji – często ciągnąca się linka, od bojki wypornościowej/ratunkowej, za pływakiem powoduje dyskomfort, natomiast są w ofercie już linki pływające lub bardzo dyskretne bojki, samopompujące – cokolwiek byś nie wybrał/a, nie zapomnij – w przypadku zmęczenia, skurczu – warto jest mieć coś pod ręką by ten czas przeczekać, nie zawsze ktoś nas zobaczy i pomoc przyniesie, w tym przypadku musimy zachować zimną krew i wykazać się podstawowym zakresem samoratownictwa.

Proponowane

Dodaj komentarz