Czym jest zespół Downa?
Zespół Downa to najczęściej występujące zaburzenie genetyczne spowodowane trisomią 21 pary chromosomów i charakteryzuje się niepełnosprawnością intelektualną, specyficznym wyglądem oraz szeregiem deficytów m.in. wad wymowy, wiotkością mięśni, hipotonią (niskie napięcie mięśniowe) oraz dodatkowymi schorzeniami współwystępującymi jak np. wady serca, cukrzyca, nadwaga lub epilepsja.
Aktywność fizyczna dzieci z zespołem Downa jest niezbędna w procesie rehabilitacji.
Elżbieta Szymańska oraz Zofia Bońkowska przeprowadziły badania, w których skupiły się na sprawności motorycznej dzieci z zespołem Downa. Analiza wyników wykazała, u wszystkich dzieci opóźnienie umiejętności motorycznych z towarzyszącymi nieprawidłowymi wzorcami lokomocji i postawy oraz istotę wczesnej i wieloprofilowej rehabilitacji tych dzieci, która umożliwia poprawę funkcji motorycznych oraz osiągnięcie optymalnego poziomu rozwoju umysłowego, społecznego i emocjonalnego. Badania Aleksandry Sadziak oraz Marty Wieczorek również skupiły się na sprawności motorycznej dzieci z zespołem Downa i podkreślają, że aktywność fizyczna oraz podnoszenie sprawności motorycznej u tych osób jest niezbędnym elementem procesu rehabilitacji co pozytywnie wpływa nie tylko na poprawę funkcjonowania, ale również na ich zdrowie.
Wyróżnia się wiele form rehabilitacji zwiększających aktywność fizyczną jak hipoterapia, fizjoterapia czy metoda ruchu rozwijającego Metodą Weroniki Sherborne.
Woda również jest idealną formą rehabilitacji. Angażuje dużą ilość mięśni, a w przypadku niskiego napięcia, wzmacnia ich siłę. Podczas pływania dzieci rozwijają obustronną koordynację oraz wzmacniają mięśnie grzbietu.
Dodatkowo duża aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko otyłości, która bardzo często występuje u osób z zespołem Downa. W przypadku zajęć grupowych dzieci z zespołem Downa podczas zabaw w wodzie integrują się z rówieśnikami, co dla nich nie jest łatwe z powodu utartych stereotypów i niechęci społeczeństwa wobec osób z niepełnosprawnością.
Osoby z zespołem Downa często osiągają wiele sukcesów trenując różne dyscypliny sportowe w tym pływanie. Przykładem i wzorem do naśladowania jest Jakub Kmiecik- 21 letni mężczyzna z zespołem Downa, który w 2017 roku reprezentował nasz kraj w Mistrzostwach Europy w pływaniu osób z zespołem Downa we Francji. W krotoszyńskiej gazecie można przeczytać o wielu sukcesach Jakuba, w tym o zdobyciu ośmiu srebrnych medali w kategorii open podczas Mistrzostw pływackich młodzieży z zespołem Downa w Słowacji.
Jak widać pływanie świetnie wpływa na rozwój i funkcjonowanie osób z zespołem Downa oraz zdobywają przy tym nowe umiejętności, zwiększają poczucie własnej wartości oraz zawierają przyjaźnie.
Bibliografia:
- Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10
- A. Sadziak, M. Wieczorek, Sprawność motoryczna osób z zespołem Downa jako element ich rehabilitacji, Med. Rehabil., AWF Kraków 2017
- E. Szymańska, Z. Bońkowska, Zaburzenia motoryczne u dzieci z zespołem Downa z uwzględnieniem dodatkowych czynników obciążających rozwój, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2005
- https://krotoszyn.naszemiasto.pl/jedyny-polski-zawodnik-na-mistrzostwach-europy-w-plywaniu/ar/c2-4326491