Triathlon to jedna z najbardziej wymagających dyscyplin sporotwych, ponieważ wymaga od sportowca nie tylko determinacji, ale także świetnej wytrzymałości i niesamowitej kondycji, aby móc ukończyć wszystkie trzy konkurencje. Triathlon (inaczej trójbój) składa się bowiem z trzech innych sportów, wśród których znajduje się także pływanie. Jest to ten etap, gdzie uczestnicy miewają najwięcej wątpliwości, dlatego też może on decydować o sukcesie lub porażce zawodnika.
Pływanie, czyli pierwszy etap triathlonu
Pływanie to pierwszy etap triathlonu, który wymaga przejścia, aby móc wziąć udział w kolejnych etapach, czyli jazda na rowerze oraz bieganie, a tym samym ukończyć cały trójbój.
Pływanie w triathlonie różni się jednak od standardowych zawodów pływackich. Dlaczego? Bynajmniej z tego względu, że ten etap trójboju raczej nie przebiega w basenie, a zawodnik musi przepłynąć daną odległość w jeziorze czy innym zbiorniku wodnym w jak najkrótszym czasie. Wymagana jest tu więc także orientacja, której nie odda żaden trening w basenie pełnym czystej wody. Nie posiadamy też wytyczonej ścieżki, co ponownie może decydować o dłuższym czasie przejścia tego etapu. Pływanie w triathlonie wymaga zatem odpowiedniego przygotowania, jeśli zależy nam na osiągnięciu wysokiego wyniku.
Jaki styl pływacki wybrać?
W triathlonie występuje także pełna dowolność, jeśli chodzi o wybór stylu pływackiego. Jaki więc będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem? Większość z nas bez wątpienia odpowiedziałaby, że kraul, gdyż jest szybszy niż styl klasyczny. Kraul może jednak być złym wyborem dla amatorów, którzy mają problemy z nawigacją. Jest to styl pływacki, w którym dużą część czasu spędzamy pod wodą, nasze pole widzenia jest ograniczone, a tym samym trudno może być utrzymać prostą linię przepływu. W efekcie wiele osób uczestniczących w triathlonie płynie “zygzakiem” i nakłada sobie dystans. Czasem więc warto poświęcić się na styl klasyczny, czyli tzw. żabkę. Przede wszystkim jest to łatwiejsza do opanowania technika, która pozwala także lepiej orientować się w wodzie. Nie przejmujmy się z kolei tym, że żabka jest około 20% wolniejsza od kraula – czas ten można bez problemu nadrobić w późniejszych etapach trójboju. Ostatecznie jednak zdecydujmy się na styl, w którym po prostu czujemy się pewniej.
Przygotowanie do triathlonu – jak powinno wyglądać?
Oprócz doskonalenia konkretnego stylu pływackiego, przygotowanie do triathlonu powinno uwzględniać jeszcze inne istotne elementy. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że dobre przygotowanie zajmuje sporo czasu, a początki powinny opierać się na pokonywaniu krótkich dystansów w celu zwiększenia swojej wydolności oraz swoich możliwości. Poza tym zawodnicy triathlonu muszą być przygotowani na walkę o własne miejsce oraz potrafić zachować spokój w trudnych warunkach. Warto również zapisać się na naukę pływania dla dorosłych w naszej szkole pływania JakPływać.pl, którą prowadzimy na wielu basenach Poznań. Nasi trenerzy pływania Poznań pokażą Ci nie tylko, jak pływać, ale także pozwolą doskonalić już nabyte umiejętności.
Pływanie w triathlonie może być więc naprawdę wymagającym etapem, który zobowiązuje do odpowiedniego przygotowania. Poza tym istotna jest tutaj nie tylko nauka pływania, ale także pewna orientacja w terenie, wydolność oraz determinacja. Warto jednak wiedzieć, że aby móc wziąć udział w triathlonie nie trzeba posiadać bogatego doświadczenia zarówno w pływaniu Poznań, jak i pozostałych dyscyplinach sportowych. Tak naprawdę wystarczą tutaj chęci!