Nauka pływania to zdecydowanie jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia. Treningi w wodzie doskonale rozwijają nasze ciało, poprawiają kondycję, a także wspomagają samopoczucie psychiczne. Wielu amatorów jednak popełnia szereg błędów, które mogą prowadzić do kontuzji i zmniejszać efektywność ćwiczeń. Warto wiedzieć, że pływanie, tak jak każda inna dyscyplina, wymaga odpowiedniej techniki, aby był to sport skuteczny. Koniecznie poznaj 5 kluczowych błędów w pływaniu!
1. Brak synchronizacji ruchu kończyn
Na początku przygody z pływaniem często pojawia się problem synchronizacji pracy nóg i ramion. Jeśli nie poruszają się one spójnie, prędkość naszego pływania się zmniejsza, a my tylko niepotrzebnie tracimy dużo energii. Pływanie to harmonijna praca całego ciała – warto ćwiczyć poszczególne elementy techniki osobno, aby osiągnąć perfekcję, a następnie próbować je połączyć.
2. Nieprawidłowa postawa ciała
Wiele osób utrzymuje w wodzie także niewłaściwą pozycję ciała – jest ona zbyt niska lub zbyt wysoka. Optymalna postawa to taka, w której sylwetka jest położona równolegle do powierzchni wody. Głowa powinna być lekko uniesiona, a oczy skierowane w dół. Unikajmy podnoszenia głowy zbyt wysoko, gdyż prowadzi to do opadania bioder i może powodować późniejsze dolegliwości bólowe karku.
3. Nieprawidłowa technika oddychania
Chcąc nauczyć się pływać, często popełniamy również błąd, w którym wdychamy powietrze nosem. Takie działanie może doprowadzić do wciągnięcia wody nosem, co jest bardzo nieprzyjemnym uczuciem zmuszającym nas do przerwania treningu pływackiego. W naszej szkole pływania JakPływać Poznań dowiesz się, jak prawidłowo oddychać podczas pływania i zwiększyć efektywność swoich treningów. Okazuje się, że oddychanie w tej kwestii jest prawdziwą sztuką.
4. Niewykonanie ćwiczeń wzmacniających
Kolejnym kluczowym błędem osób początkujących, ale też i tych bardziej zaawansowanych, jest brak rozgrzewki i treningu wzmacniającego ciało. Mięśnie pleców, nóg czy ramion muszą być bowiem na tyle silne, aby móc zachować poprawną technikę pływacką. Rozgrzewka przygotuje także nasze ciało do większego wysiłku, a tym samym poprawia naszą wydolność.
5. Zła technika pływania
Tutaj z kolei rodzi się kolejny błąd, czyli zła technika pływania. Przykładowo podczas pływania kraulem nie dbamy o odpowiednią rotację tułowia. Powinna ona przechodzić nie tylko z ramion, ale też pochodzić z bioder. Takie postępowanie może powodować większe zmęczenie, a nawet kontuzję. Zaleca się, aby technikę ćwiczyć na sucho, na lądzie, dzięki czemu jesteśmy w stanie zauważyć błędy wymagające poprawy.
Unikanie powyżej opisanych błędów to zdecydowanie klucz do sukcesu w pływaniu, a tym samym zwiększenia swojej sprawności. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych trenerów pływania w Poznaniu (przede wszystkim naszych ze szkoły JakPływać), którzy pokażą Ci nie tylko, jak pływać, ale także doradzą, jak poprawić swoją technikę. Na naszych basenach w Poznaniu otrzymasz idealne warunki do nauki pływania, więc nie ma co zwlekać – zapisz się na lekcję już dziś!